Naturalne składniki kosmetyków: mniszek lekarski i jego właściwości

Rośnie na polach i w ogrodach, a przez wielu traktowany jest jak chwast. Nie doceniamy właściwości mniszka lekarskiego i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szerokie zastosowanie w kosmetyce ma ta niepozorna roślina. Sprawdź, jak działają kosmetyki z mniszkiem lekarskim.

Mniszek lekarski, znany też jako mlecz, to roślina bardzo niedoceniana. Zazwyczaj nie zalicza się jej do grona ziół o leczniczych właściwościach. Traktujemy mniszka jako pospolitą bylinę, której bliżej do chwasta niż wartościowego składnika kosmetyków. I tutaj niektórych może zaskoczyć fakt, że mniszek lekarski stosuje się zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetologii.

Mniszek lekarski – charakterystyka

To dziko rosnąca roślina, którą możemy spotkać w całej Europie, Azji oraz na obu kontynentach po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego – Ameryce Północnej i Południowej. Ma charakterystyczne żółte kwiaty o drobnych i bardzo gęsto umieszczonych płatkach. Podłużne, zielone liście i łodygi po przecięciu wydzielają białe mleczko. Dziś mniszek lekarski traktowany jest jako uciążliwy ogrodowy chwast, choć już w średniowieczu pojawiały się zapiski na temat jego leczniczych właściwości.

Co kryje się w niepozornym mleczu?

Wiele osób może być zaskoczonych tym, jak dużo interesujących składników odżywczych kryje się w zwykłym mleczu. Najwięcej jest w nim magnezu, witaminy z grupy B oraz kompleksu wit. A, C i E. Choć to nie jedyne substancje odżywcze. Mniszek lekarski zawiera również inne minerały: mangan, potas, żelazo, wapń fosfor, cynk, a także niezbędną biotynę i cholinę. W korzeniu mlecza kryje się sporo garbników, inulina, fitosterole oraz sole mineralne. Skład mniszka lekarskiego różni się troszkę, jeśli bierzemy pod uwagę jego liście – tutaj przeważają flawonoidy, karotenoidy, witamina C i B oraz trzy minerały: potas, magnez i krzem. Jakby na to nie patrzeć, mniszek lekarski to bogactwo składników odżywczych.

Mniszek lekarski w kosmetyce

INCI: Taraxacum Officinale Leaf Extract

Z opisanych wyżej składników wynika wiele właściwości mlecza, które pozwalają wykorzystać go w kosmetyce jako półprodukt. Najczęściej pojawia się w kremach do twarzy, tonikach albo preparat do cery trądzikowej – przeważnie jako ekstrakt z liści mniszka lekarskiego, czyli Taraxacum Officinale Leaf Extract. Jeśli znajdziemy taki składnik w składzie kosmetyku, śmiało możemy po niego sięgnąć, zwłaszcza gdy mamy problemy dermatologiczne np. łuszczycę, trądzik, czy też egzemę. Bardzo chętnie wykorzystuje się go do pielęgnacji kosmetyków odmładzających (anti-age).

Właściwości kosmetyczne mniszka lekarskiego

Jak działa mlecz? Czemu warto wprowadzić go do swojej pielęgnacji? Ekstrakt z mniszka lekarskiego ma potwierdzone działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że skutecznie neutralizuje wolne rodniki, opóźniając starzenie się organizmu. Poprawia ogólną kondycję skóry, działa przeciwzapalnie, oczyszcza i pielęgnuje.

• Na skórę

Mniszek lekarski zastosowany na skórę łagodzi wszystkie ewentualne podrażnienia. Wyrównuje koloryt i redukuje przebarwienia. Ułatwia oczyszczanie cery z toksyn i zanieczyszczeń, ponieważ otwiera pory. Poprawia kondycję naskórka, który staje się lepiej odżywiony, nawilżony i pełen witalności. Mlecz odmładza, dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, minimalizując powstawanie zmarszczek i poprawiając elastyczność skóry. Rozjaśnia piegi i plamy starcze, a dodatkowo wspomaga walkę z cellulitem.

• Na włosy

Rzadziej spotyka się mniszek lekarski w kosmetykach do włosów. Jeśli już się w nich znajduje, działa jak środek przeciwłupieżowy i zapobiegający przetłuszczaniu się włosów. Może też stymulować wzrost włosów, jeśli jest stosowany regularnie i przez długi czas. Najczęściej jednak kosmetyki do włosów z mleczem zapewniają pasmom zdrowie, miękkość i blask.

Mlecz w medycynie ludowej

Mówiąc o właściwościach pielęgnacyjnych mniszka lekarskiego, nie sposób zapomnieć o jego działaniu leczniczym. Już w medycynie ludowej zalecano stosowanie nalewek z mniszka lekarskiego (na bazie alkoholu) do leczenia różnego rodzaju chorób skórnych. Przyrządzano również napar z korzenia mniszka lekarskiego, który świetnie sprawdzał się do kąpieli lub okładów.

Dziś też możemy przygotować domowe kosmetyki z mlecza.

Kosmetyki z mniszka lekarskiego DIY

  • Drobno posiekane liście mlecza zalewamy małą ilością wody. Doprowadzamy do wrzenia i studzimy. Całość może zblendować. Powstałą papkę nakładamy na twarz na minimum 15 minut. Taka maseczka skutecznie łagodzi podrażnienia, rozjaśnia i wspomaga leczenie trądziku.
  • W innej wersji maseczki należy wziąć kilka kwiatów mlecza, wymieszać je z jogurtem naturalnym i zmiksować. Dla właściwości nawilżających można dodać także odrobinę miodu. Tak przygotowaną maseczką nakładamy na twarz na 20, a nawet 30 minut, a następnie zmywamy.
  • Z mniszka lekarskiego możemy zrobić także tonik. Wystarczy zalać szklanką wody 2 łyżki młodych kwiatów mlecza, zagotować, przestudzić i odcedzić. Takim tonikiem należy codziennie przemywać twarz.
  • Kosmetyki do włosów na bazie mniszka lekarskiego również możemy przygotować samodzielnie. Potrzebne są tylko 2 łyżki suszonego mniszka lekarskiego i szklanka wrzątku. Zalewamy roślinę wodą i zaparzamy pod przykryciem. Taką ostudzoną płukankę warto stosować co drugi dzień po myciu włosów. Efektem ubocznym jest rozjaśnienie i lekko miedziany odcień włosów.