Przebarwienia, blizny, zmarszczki i inne niedoskonałości są zmorą wielu kobiet. Odbierają pewność siebie i obniżają poczucie własnej wartości. Na szczęście są proste sposoby, dzięki którym pozbędziesz się tych niechcianych pamiątek po opalaniu się i objawów starzenia. O czym mowa? Chodzi tu o peeling chemiczny, czyli złuszczanie kwasami dobranymi do rodzaju skóry.
Czym jest peeling chemiczny?
Peeling chemiczny to zabieg wykonany z zastosowaniem kwasów o różnym stężeniu. W zależności od substancji czynnej i jej stężenia złuszczanie przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym (używa się kwasów o stężeniu około 40%) lub w gabinecie lekarskim (kwasy mają stężenie od 50% do 60%). Podczas takiego zabiegu można:
- rozjaśnić przebarwienia,
- zmniejszyć głębokość zmarszczek,
- nawilżyć i ujędrnić skórę,
- złagodzić zmiany trądzikowe,
- oczyścić pory skóry,
- uregulować wydzielanie sebum.
Aby uzyskać pożądane efekty, należy poddać się serii zabiegów, czyli około 6 aplikacji kwasu. Zabieg przeprowadza się w odstępie trzech lub czterech tygodni. Podczas terapii dochodzi do złuszczania się naskórka; skóra jest wtedy uwrażliwiona na działanie promieni słonecznych, więc należy stosować odpowiednią pielęgnację, w tym kremy z filtrem UV.
Skóra trądzikowa a kwasy
Jeżeli masz trądzik lub pozostały ci po nim przebarwienia i nierówności na cerze, to powinnaś wypróbować chemabrazję. Podczas zabiegu stosuje się kwas salicylowy, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, oczyszcza pory skóry. Zamiast kwasu salicylowego można użyć kwasu pirogronowego. Jego działanie jest tak samo skuteczne, lecz łagodniejsze. Z tego powodu można używać go w aktywnej fazie trądziku i u osób zmagających się z trądzikiem różowatym.
Kwasy dla skóry wrażliwej
Najlepszym kwasem do skóry wrażliwej jest kwas migdałowy. Zapewnia oczyszczenie i łagodne złuszczanie naskórka, nie podrażnia i nie powoduje wrażliwości na promieniowanie słoneczne. Z tego względu zabieg z zastosowaniem kwasu migdałowego można przeprowadzać o każdej porze roku, nawet latem po opalaniu się. Preparat ma działanie odmładzające, rozjaśniające i nawilżające.
Skóra naczynkowa w terapii kwasami
Jeżeli na twojej buzi są popękane naczynka krwionośne, to powinnaś uważać z doborem kwasu do peelingu mechanicznego. Nieumiejętne wykonanie zabiegu lub użycie zbyt wysokiego stężenia może wywołać poważne podrażnienia. Do pielęgnacji cery naczyniowej idealnie nadaje się kwas azelainowy, który wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, obkurcza naczynia włosowate, zmniejsza rumień i pomaga w walce z trądzikiem różowatym. W trakcie zabiegu można pozbyć się przebarwień pozapalnych, posłonecznych i oparzeniowych.
Kwasy dla skóry dojrzałej
Peelingi chemiczne stosowane na skórę dojrzałą mają na celu spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień i ujędrnienie skóry. W tej roli najlepiej sprawdzą się kwas ferulowy i kwas glikolowy. Obydwa mają bardzo silne działanie złuszczające, bo przenikają aż do głębszych warstw skóry. Co więcej pobudzają do produkcji kolagen i elastynę, wygładzają skórę i ujednolicają koloryt cery. Uważaj! Kwas ferulowy jest najsilniejszym z kwasów stosowanych w kosmetyce. Ma działanie bardzo drażniące, a zabiegu nie powinno przeprowadzać się go więcej niż raz w życiu.