Źle dobrany podkład, to najczęstsza i największa makijażowa wpadka. Nie tylko wygląda karykaturalnie i odbiera nam powagi, ale tez z całą pewnością dodaje lat. Dobrze dobrany podkład to nie tylko jego kolor, który idealnie stapia się ze skórą. To również jego formuła, konsystencja, skład, działanie przeznaczenie… kryteriów jest sporo, ale pierwsze wrażenie robi się tylko raz – zanim więc pokażesz ludziom swoja buzię zastanów się, czy podkład, który na nią nakładasz TO NA PEWNO TEN.
Jak wybrać dobry podkład do twarzy?
Zanim zaczniesz dobierać odcień podkładu zastanów się, czego oczekujesz od tego kosmetyku. Musi on bowiem sprostać wymaganiom Twojej skóry. Jeśli masz cerę suchą – nie powinnaś wybierać ciężkich podkładów kryjących, które ją przeciążą. Złym pomysłem byłoby też wybranie podkładu matującego – zawiera on bowiem składniki, które regulują pracę gruczołów łojowych i niestety mogą ją dodatkowo wysuszyć. Podkład dla skóry wrażliwej powinien być z kolei bardzo starannie wybrany, by nie wysuszał, a dla dojrzałej – powinien maskować zmarszczki i przebarwienia.
- skóra sucha – wybieraj lekkie, półpłynne i odżywcze podkłady na bazie wody, które nie tylko ukryją niedoskonałości, ale zapewnią cerze odpowiednie nawilżenie i ochronią przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych
- skóra wrażliwa – Twój podkład powinien przede wszystkim ochraniać i koić skórę; idealnym rozwiązaniem będzie mineralny, sproszkowany podkład, który nie tylko ujednolica skórę, ale również leczy i łagodzi podrażnienia
- skóra mieszana – możesz wybrać podkład do cery tłustej, lub po prostu delikatny koloryzujący krem BB o działaniu odżywczym
- skóra tłusta – wybierz podkład, który nie przeciąży skóry (nie powinien działać komedogennie i zatykać porów), ale nadawać jej satynowy mat i pielęgnować
- skóra naczynkowa – Twój podkład do twarzy powinien mieć dobre krycie, aby rumień i pajączki na skórze „skryły się” pod warstwą podkładu, przy silnie zaczerwienionej skórze dobrze jest go wspomóc specjalną, zieloną bazą maskującą zaczerwienienia
- dojrzała skóra – potrzebuje odpowiedniej dawki rozświetlenia i krycia; wybierz podkład o właściwościach kryjących (nie musi to być mocne krycie), ważne jest również, aby Twój podkład rozpraszał światło i nie osadzał się z wgłębieniach i liniach na twarzy (nie powinien być zbyt gęsty, by nie ważył się na skórze); podkłady dla skóry dojrzałej powinny mieć również bogaty skład tak, by nie tylko malować, ale i pielęgnować wymagającą skórę
Jak dobrać kolor podkładu do cery?
Gdy już wiesz, jakiego rodzaju podkładu szukasz – skup się na dobraniu odpowiedniego odcienia. Aby zrobić to dobrze, trzymaj się kilku podstawowych zasad:
- Nigdy nie sprawdzaj podkładu na nadgarstku – nie jest prawdą, że nasza buzia ma taki sam odcień, co skóra przy dłoni. Jest to zgubne zwłaszcza latem, kiedy dłonie i przedramiona szybciej się opalają. Podkład zawsze należy testować na linii żuchwy – to właśnie w tym miejscu wynik jest najbardziej miarodajny.
- Nie testuj podkładu w drogerii – pamiętaj, że w takim miejscu jest sztuczne światło jarzeniówek, które sprawia, że odcienie wyglądają całkiem inaczej, niż w świetle dziennym.
- Poproś ekspedientkę o próbki – najlepiej wybierać 3 odcienie, zbliżone do siebie kolorystycznie . Sklepy zazwyczaj mają odpowiednie próbki, lub dysponują maleńkimi słoiczkami, w które możesz zaaplikować kroplę z ogólnie dostępnych testerów. Pamiętaj, by je oznaczyć (opisać), aby wiedzieć, jaki podkład jest w danym słoiczku.
- Podkład testuj w domu, w dziennym świetle. Zaaplikuj każdy odcień na linii żuchwy tak, by znajdowały się one obok siebie). Sprawdź kolory i od razu wyklucz ten, który jest najmniej naturalny i nie stapia się ze skórą, lub zbyt mocno się odznacza względem dwóch pozostałych.
- Jeśli wybierzesz już swój kolor – resztę próbki możesz wykorzystać, aby sprawdzić jak podkład zachowuje się na Twojej twarzy. Nałóż go na kilka godzin na buzię i obserwuj, jak reaguje na niego Twoja cera.
- Jeśli wśród wybranych odcieni nie znalazłaś takiego, który współgra idealnie z Twoją buzią – nie wybieraj żadnego na siłę. Staraj się wyszukać podkład wśród tych produktów, które mają szerszą gamę kolorystyczną, lub poproś o pomoc makijażystkę. Wiele kobiet ma problem z dopasowaniem podkładu do swojej karnacji – zdarza się tak, ze z Twoją skórą najlepiej komponują się dwa podkłady, zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach.
Pamiętaj również, że aby podkład dobrze „leżał” na skórze czasami należy go wspomóc odpowiednią bazą pod makijaż – przedłuży ona jego trwałość a przy tym – doskonale przygotuje skórę do makijażu.
Sekretem dobrego makijażu jest nie tylko kolorowy kosmetyk – ważne jest, aby na codziennie odpowiednio o nią dbać i nawilżać, nie zapominając o dokładnym demakijażu.