Demakijaż twarzy to element pielęgnacji, który powinien wieńczyć każdy dzień kobiety. Wieczorem skóra twarzy jest brudna od kurzu, spalin, sebum, potu, bakterii i osadów, które zatykają pory. W konsekwencji obciążona skóra nie może swobodnie oddychać, a na twarzy powstają zaskórniki i krosty. Makijaż niezmyty w ogóle lub zmyty niestarannie to przyczyna podrażnień cery oraz zaczerwienionych, swędzących i opuchniętych oczu, a także bariera dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Z tego powodu codzienne dokładne mycie twarzy i regularny peeling, który usuwa martwe komórki naskórka, są niezbędne. Jak zrobić demakijaż twarzy i oczu? Jak dobrać tonik do rodzaju skóry i co to jest pH? Dowiedz się, czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry, oraz poznaj pomysły na domowy demakijaż.
Jak zrobić demakijaż twarzy?
W celu oczyszczenia skóry twarzy należy stosować kosmetyki do demakijażu, takie jak mleczko, pianka lub żel; preparat musi zostać dobrany do rodzaju skóry. Produkt, którego zastosowanie wymaga użycia wody, powinien być łączony z wodą letnią, ponieważ gorąca rozpuszcza i zmywa tłuszczową warstwę ochronną naskórka.
Najwięcej składników nawilżających zawiera mleczko do demakijażu, które dodatkowo najskuteczniej natłuszcza. Z tego powodu nie wybieraj go, jeżeli Twoja cera jest tłusta. Mleczko należy aplikować za pomocą płatka kosmetycznego i delikatnie przecierać nim twarz. Waciki trzeba dobierać dopóty, dopóki następny będzie czysty. Piankę i żel można albo zastosować w ten sam sposób, albo potraktować jak preparat do mycia twarzy i najpierw wmasować w skórę, a następnie spłukać wodą.
W przypadku mycia twarzy żelem i wodą należy przedtem zwilżyć nią skórę twarzy i szyi. Następnie wystarczy nałożyć na dłonie niewielką ilość preparatu, rozsmarować na twarzy i delikatnie masować, aż powstanie piana, po czym dokładnie spłukać.
Jak dobrać tonik do rodzaju skóry?
Chociaż kosmetyki do demakijażu są wzbogacone o składniki pielęgnacyjne, po ich zastosowaniu warto przetrzeć twarz tonikiem, który przywróci skórze właściwe pH, to znaczy 5,5. Prawidłowy odczyn skóry to najlepsza ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto tonik zlikwiduje uczucie ściągnięcia i odświeży naskórek.
W celu pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień warto używać toniku hipoalergicznego, ponieważ zawiera bioflawonoidy o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Toniki do skóry tłustej i wrażliwej często są wzbogacane o pudry, które dają efekt matujący przynajmniej na kilka godzin. Dodatek kory wierzby sprawia, że twarz jest rozjaśniona, a pory są dobrze ściągnięte. Z kolei tonik do cery zarówno tłustej, jak i suchej nie powinien zawierać alkoholu.
Co to jest pH?
pH to skala, za pomocą której mierzy się stężenie jonów wodorowych w roztworze, a co za tym idzie – określa kwasowość lub zasadowość roztworu. Woda ma odczyn obojętny i jej pH wynosi 7. Roztwory kwaśne mają pH niższe od 7, a zasadowe – wyższe od 7. pH skóry wynosi ok. 5,5, więc jej odczyn jest kwasowy. Wysokie pH skóry utrudnia proces złuszczania naskórka i prowadzi do wysuszania skóry. Ponadto sprzyja rozmnażaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.
Jak zrobić demakijaż oczu?
Aby wykonać demakijaż oczu, należy zastosować kosmetyk specjalnie do tego przeznaczony – klasyczny lub dwufazowy. Ten ostatni usunie nawet makijaż wodoodporny, ponieważ zawiera olejki, które skutecznie rozpuszczą kosmetyki, i składnik wodny, który złagodzi podrażnienia. Przed użyciem płynu dwufazowego należy nim wstrząsnąć, aby obie fazy wymieszały się.
Ponieważ skóra na powiekach i wokół oczu jest bardzo cienka, należy postępować z nią delikatnie. Z tego powodu zamiast trzeć powieki, przyłóż do nich wacik nasączony preparatem do demakijażu, na przykład mleczkiem, i poczekaj kilkanaście sekund. Gdy już rozpuści kolorowe kosmetyki, delikatnie przesuwaj wacik od wewnętrznego kącika oka do skroni. Wykonuj tę czynność, dopóki kolejny płatek nie będzie czysty.
Tusz należy zmywać ruchami pionowymi. Pod dolne partie rzęs warto podłożyć chusteczki, które pomogą uniknąć rozmazania tuszu na dolnej powiece i efektu „pandy”. Z kolei ruchami poziomymi należy zmywać resztki eyelinera i cieni, które zostały między rzęsami.
Czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry?
Zdrową i młodą skórę można myć samą wodą, ale stosowanie zwykłego mydła nie jest wskazane, ponieważ niszczy warstwę ochronną skóry, przyspiesza powstawanie zmarszczek, wysusza cerę, zostawia na niej zasadowy osad oraz ułatwia wnikanie alergenów i innych podrażniających czynników zewnętrznych. Aby temu zapobiec, należy sięgnąć po kostkę myjącą, czyli syndet, która zawiera niespełna 10 procent mydła i ponad 90 procent syntetycznych detergentów myjących.
Pomysły na domowy demakijaż
Dla miłośniczek naturalnych rozwiązań przygotowaliśmy pomysły na domowy demakijaż, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne mleczka, pianki i żele do demakijażu.
- Maseczka z drożdży
Maseczka z drożdży łagodzi podrażnienia, oczyszcza i usuwa sebum. Aby ją przygotować, pokrusz 5 dag świeżych drożdży oraz rozetrzyj z łyżeczką płynnego miodu i taką ilością wody, która umożliwi Ci uzyskanie pasty. Maseczkę nałóż na twarz, a po 10 minutach zmyj letnią wodą. - Maseczka z ogórka
Maseczka z ogórka ściąga pory i odświeża. W celu jej przyrządzenia, pokrój świeżego ogórka na cienkie plastry, po czym połóż je na twarz i szyję. Aby nie zsuwały się i nie wysychały, przykryj je wilgotną gazą. Pozostaw je na twarzy na 20 minut. - Maseczka z dyni
Maseczka z dyni oczyszcza twarz. Aby ją przygotować, wymieszaj pół szklanki zmiksowanej dyni z taką samą ilością jogurtu naturalnego i odstaw na 2 godziny. Uzyskane w ten sposób mleczko wcieraj w twarz rano i wieczorem, po czym spłukuj wodą.