Czy ty też masz tak, że twoje nogi w ogóle nie chcą się opalić? Ręce, twarz i plecy są brązowo-złote, a nogi mają taki kolor jak zimą. I co wtedy zrobić? Jak uzyskać jednolitą opaleniznę na całym ciele? Na szczęście są sposoby, dzięki którym twoja skóra zyska jednolity koloryt. O co chodzi? Sprawdź, bo to szalenie łatwe.
Czemu opalenizna jest dobra?
Opalenizna sprawia, że wyglądamy młodziej i zdrowiej. Złocisty odcień podkreśla mięśnie, wysmukla ciało i podnosi atrakcyjność. Co więcej nowy kolor skóry idealnie pasuje do letnich stylizacji: białych sukienek, kolorowych bluzek i złotej biżuterii. A czy wiedziałaś, że opalenizna jest naturalną ochroną przed słońcem i podrażnieniami? Dodatkowo pomaga zwalczyć niektóre choroby skóry, wyleczyć depresję i przyspieszyć produkcję witaminy D w naszym organizmie.
Dlaczego skóra na nogach opala się wolniej?
Większość z nas zapewne ma tak, że ręce, plecy, twarz i brzuch opalają się szybciej, a nogi pozostają blade przez kilka następnych dni. Dzieje się tak dlatego, że słońce pada w pierwszej kolejności na górną część tułowia. Co więcej na skórze nóg nie ma dużej liczby gruczołów łojowych, przez co szybko staje się sucha. Hydrolipidową warstwę ochronną uszkadzamy podczas depilacji lub zmywamy podczas kąpieli. Skóra pozbawiona płaszcza ochronnego jest trudna i do nawilżenia, i do opalenia.
Depilacja a opalenizna
W opalaniu skóry pomoże ci usunięcie zbędnego owłosienia. Jeżeli zbyt często lub w nieodpowiedni sposób usuwasz włoski, to prawdopodobnie będziesz miała trudności w opalaniu się. Dlatego przynajmniej na dzień przed planowaną ekspozycją na słońce zrób depilację. Możesz wybrać epilację laserem w gabinecie kosmetycznym, domowy IPL, pastę cukrową, wosk na ciepło lub zimno, krem do golenia albo tradycyjną maszynkę. Pamiętaj, żeby po zabiegu zadbać o nawilżenie nóg. Gładka i pozbawiona wrastających włosków skóra z pewnością szybciej się opali.
Depilacja krok po kroku
Jak przyspieszyć opalanie skóry na nogach? Zrób peeling i depilację. Poniżej znajdziesz krótką instrukcję i wskazówki, które zaprowadzą cię do osiągnięcia idealnie opalonych nóg.
- Przed depilacją weź kąpiel lub namocz nogi w ciepłej wodzie. Zrób peeling, który usunie martwe komórki skóry i sprawi, że wrastające włoski będą bardziej widoczne i łatwiejsze do wydepilowania.
- Następnie zaaplikuj piankę i zrób depilację. Jeżeli nie masz produktu do depilacji, użyj odżywki do włosów, kremowego żelu pod prysznic lub innego kosmetyku, który zapewni maszynce dobry poślizg.
- Maszynki zmieniaj po każdej depilacji. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to po każdym użyciu dokładnie myj i dezynfekuj ostrza. Pamiętaj również, żeby nikomu nie pożyczać maszynek do golenia – bardzo łatwo jest się zarazić jakimiś bakteriami.
- Po depilacji nawilżaj skórę i stosuj takie produkty, które łagodzą podrażnienia.
Jak przygotować nogi do opalania?
Bardzo ważne jest nawilżanie. Nawodniona skóra szybciej się opala i jest mniej podatna na podrażnienia. Dlatego kiedy rozpoczyna się lato, a ty planujesz wakacje, dzień w dzień nawilżaj skórę. Na około 30 minut przed kąpielą słoneczną zaaplikuj filtr z odpowiednio wysokim filtrem UV. Pamiętaj, żeby co godzinę ponownie nakładać zabezpieczający produkt. Jeżeli planujesz aktywnie spędzić czas, a nie wylegiwać się na plaży, to wystarczy ci krem z SPF 20.
Jak opalić nogi – skuteczne porady
Po pierwsze zacznij opalanie od tych części ciała, które najmniej reagują na słońce. Jeśli opalają się jako ostatnie, to zrób na przekór – wystaw je w pierwszej kolejności. Po drugie nie gól codziennie włosków na nogach, nawet jeśli są bardzo krótkie. Dzięki temu nogi opalą się szybciej, a włosy się rozjaśnią i będą mniej widoczne. Po trzecie przed opalaniem i po nim nawilżaj skórę, bo odpowiednio wypielęgnowana skóra nóg opali się szybciej. Po czwarte na różne części ciała używaj kremów o różnym faktorze. Na nogi zaaplikuj ten o mniejszej mocy, a na resztę ciała ten o większym SPF. Po piąte ustaw się prostopadle do słońca, bo tak opalisz się najszybciej, a co pół godziny przekręcaj się na brzuch i plecy. I po szóste o wiele lepiej sprawdzi się opalanie podczas uprawiania sportów, spacerowania lub w trackie innej aktywności fizycznej.