Dobór kosmetyków do makijażu jest niezwykle ważny – z pewnością każda z nas nieraz rozczarowała się tanim lub mało prestiżowym kosmetykiem, który nie wytrzymał próby czasu i już po godzinie osypał się lub starł z buzi. Oprócz kosmetyków, które powinny mieć dobrą jakość – do nienagannego makijażu nieodzowne są odpowiednie pędzle – okazuje się, że wcale nie potrzebujesz ich wiele, aby doskonale się umalować. Sekretem dobrego pędzla jest jego jakość. Dzięki temu Twój pędzel zamieszka w twojej kosmetyczce przez lata. Jakie pędzle są najważniejsze do pięknego makijażu? Na co zwrócić uwagę wybierając dobre pędzle?
Zestawy pędzli do makijażu – warto, czy nie?
Firmy kosmetyczne często oferują całe zestawy pędzli do makijażu. Są one dobre dla profesjonalnych makijażystek, które z pewnością w pełni wykorzystają ich możliwości. Dobry zestaw pędzli niestety nie kosztuje mało, dlatego jeśli jesteś początkująca w tej kwestii, lub jeśli masz zamiar używać ich tylko do swoich potrzeb – lepiej samodzielnie skompletować sobie swój własny zestaw – paradoksalnie wcale nie potrzeba Ci wielu pędzli, aby stworzyć sobie doskonały makijaż. Zamiast kupować cały zestaw pędzli, z których połowa i tak będzie zalegała nieużywana w szufladzie – lepiej zainwestuj w kilka, o dobrej jakości.
Dlaczego pędzle do makijażu mają takie różne ceny?
Jeśli chodzi o pędzle do makijażu – rozbieżność cenowa doprawdy zaskakuje. Pędzle do makijażu mogą kosztować bardzo mało, lub zaskakująco dużo. Od czego to zależy?
Okazuje się, ze za ceną niestety stoi jakość. Droższe pędzle to majstersztyk – są wykonane precyzyjnie i każdy ich element jest dopracowany. Przede wszystkim zaś odpowiednio dobrane jest włosie, najczęściej naturalne lun – jeśli rodzaj kosmetyku tego wymaga – syntetyczne, ale z tworzywa najwyższej jakości.
Profesjonalne pędzle do makijażu często są wykonane ręcznie – ich włosie jest ręcznie wkładane do trzonka, a skuwki i rączki powstają z materiałów najwyższej jakości. Dzięki temu pędzel jest w stanie wytrzymać kilka lat, a pamiętajmy, ze używamy go przecież codziennie lub kilka razy dziennie.
Dobre pędzle do makijażu nie tracą włosów i nie rozcapierzają się nawet po wielu miesiącach użytkowania. Pod tym względem deklasują wszystkie tanie pędzle, które zaczynają bardzo szybko gubić włoski, odginają się i rozcapierzają, a makijaż nimi wykonany po prostu nie wygląda dobrze.
Jakie pędzle są najważniejsze do makijażu?
Aby wykonać pełny makijaż, czyli zaaplikować podkład, sypki puder, cienie, pomalować brwi i nałożyć róż, rozświetlacz czy bronzer potrzeba Ci tak naprawdę tylko kilka pędzli. Poniżej prezentujemy wszystkie niezbędne pędzle.
1. Płaski pędzel flat-top do podkładu
Flat top to genialny pędzel. W przeciwieństwie to popularnych przed latami dużych, spłaszczonych pędzli do nakładania i rozcierania podkładu – ten wymaga „wgniatania” podkładu w buzię (wykonujemy nim tzw „stemplowanie twarzy”). Dzięki temu nie tylko zużywamy minimalną ilość podkładu, ale również precyzyjnie go rozprowadzimy, unikając nieładnych smug. Podkład, który jest wgniatany w skórę zyskuje tez większa trwałość – cały makijaż trzyma się lepiej i wytrzymuje nienaruszony przez wiele godzin.
2. Duży, włochaty pędzel do pudru sypkiego
Ten pędzel powinien być doskonałej jakości – czyli duży, puchaty, obficie wypełniony włosiem. Pędzla do pudru sypkiego używamy na końcu – służy do wykończenia makijażu i nadaje mu ostateczny wygląd, zapewniając skórze aksamitny mat. Dlatego jest on niezmiernie ważny – efekty nałożenia pudru sypkiego widać wyraźnie na twarzy i nie powinny psuć całego starannie wykonanego makijażu.
Możesz kupić duży, włochaty pędzel na długim trzonku, lub jego specjalną wersje, czyli tzw pędzel kabuki. Będzie on niezwykle przydatny, jeśli jesteś np. fanka mineralnych kosmetyków do twarzy. Pędzle kabuki idealnie nadaje się bowiem do nakładania mineralnego podkładu oraz mineralnego sypkiego pudru. Kabuki nie wymaga stemplowania twarzy – kosmetyki nakłada się z jego pomocą wykonując koliste, nieśpieszne ruchy.
3. Skośny, płaski pędzel do rozświetlacza, różu czy bronzera
Okazuje się, ze do tego rodzaju kosmetyków nie potrzebujesz trzech różnych pędzli – wystarczy jeden, lecz o odpowiednim kształcie. Wielofunkcyjnym pędzlem okazuje się być dosyć duży, włochaty, delikatnie spłaszczony pędzel o przyciętym skośnie włosiu. Tego rodzaju pędzel pozwala osiągnąć różne efekty na twarzy – z jego pomocą nałożysz zarówno cienką linie rozświetlacza, jak i nieco grubszą różu, a także doskonale rozprowadzisz bronzer. Wystarczy odwracać po prostu pędzel grubszą lub cieńszą stroną – w zależności od typu nakładanego kosmetyku. Tego rodzaju pędzle do makijażu doskonale zatrze też granice między poszczególnymi kosmetykami, czyli dobrze nadaje się do blendowania produktów.
4. Płaski pędzel tzw „języczek” do aplikacji cieni
Pędzelek do aplikacji cieni powinien był płaski i lekko zaokrąglony – dzięki temu płaską stroną nałożysz na cień na całą powiekę, a jego delikatnie spiczastym czubkiem zaaplikujesz cień w kąciku oka lub wszędzie tam, gdzie chcesz nałożyć go mniej. Tego typu pędzel dobrze zaaplikuje też cień na dolną powiekę.
5. Niewielki, włochaty pędzel do blendowania cieni
Aby zatrzeć granice między poszczególnymi cieniami – potrzebujesz niewielkiego, nieco włochatego pędzelka, który powinien być dobrze wyprofilowany, nieco okrągły i niezwykle miękki. Taki pędzelek doskonale zblenduje cienie na powiece i zatrze granice w makijażu. Mały, włochaty pędzelek może też posłużyć Ci do nałożenia korektora, a nawet do rozświetlenia niektórych rejonów twarzy, np. grzbietu nosa i tzw. łuku kupidyna.
6. Mały, płaski, ścięty pędzel do makijażu brwi i kresek
Makijaż bez pomalowanych brwi wygląda nieco karykaturalnie zwłaszcza, ze brwi stanowią ramę dla całej twarzy, a obecne trendy stawiają na mocno podkreślony łuk brwiowy. Dlatego – jeśli nie używasz lub nie chcesz kredki do brwi – sięgnij po tzw pomadę do brwi – zapewni ładny efekt w makijażu i jest niezwykle trwała. Pomadę do brwi nakłada się specjalnym, niedużym, ściętym pędzlem. Ten sam pędzel możesz wykorzystać do makijażu oka – dobrej jakości pędzelek do brwi doskonale poradzi sobie z namalowaniem cienkiej kreski na górnej i dolnej powiece. Z jego pomocą wypełnisz również usta pomadką – ścięty, szpiczasty koniec ładnie zaznaczy kontur ust.